معرفي تشكل مردمي جامعه خيرين مدرسه ساز كشور PDF چاپ نامه الکترونیک
نوشته شده توسط کریم رحیمی   
سه شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۹

معرفي تشكل مردمي جامعه خيرين مدرسه ساز كشور

   

1 -     اهميت و ضرورت  :

 

   اساس پيشرفت و توسعه جوامع انساني تعليم و تربيت است. بدون ترديد انسانهاي خردمند با اخلاق و مسوليت پذير جامعه اي سالم امن و پيشرفته خواهند ساخت و امروز توسعه دانايي محور ، هدف همه كشورها و ملتها است  .

 

براي برخورداري همه افراد از نعمت آموزش و پرورش اسباب و لوازمي مورد نياز است كه اولين آنها مدرسه است. اين حق همه كودكان و نوجوانان است كه از نظام تعليم وتربيت برخوردار شوند. فقر و محروميت ومشكلات جامعه نبايد مانع شكوفايي استعداد هاي خدادادي آينده سازان شود  .

 

از طرفي فرهنگ ايراني و اسلامي براي علم و دانش ارزش بسزايي قائل شده و كمال انسانها را كسب دانايي و راستي ميداند. به همين دليل جمعي از مردم نيكوكار و مسوليت پذير ايران احساس وظيفه نموده اند تا در كنار فعاليت هاي دولت با ايثار مال و صرف وقت خلاء هاي موجود در راه آموزش و پرورش خصوصا در مناطق محروم كشور را پر كنند  .

 

همچنين با فعاليت سازمان يافته موجبات تشويق و جلب مشاركت افراد و نهادهاي نيكوكار را در اين عرصه فراهم نمايند و بدين ترتيب با حمايت مسئولين ذيربط در سال 1378 جامعه خيرين مدرسه ساز ايران به صورت نهادي صد در صد مردمي شكل پذيرفت  .

 

 

2 -    اهداف   :

 

  2-1     گسترش و پايداري فرهنگ نيكوكاري و مشاركت در جامعه

 

  2-2     جلب و افزايش مشاركتهاي مردمي در جهت رفع نياز هاي آموزش و پرورش و اداره مدارس

 

  2-3     ايجاد زمينه و فرصت تحصيل براي دانش آموزان مناصق محروم

 

  2-4     تكريم خيرين مدرسه ساز و حمايت حقوقي از هدايا و موقوفات ايشان

 

 

3 -     راهبردها   :

 

  3-1     استفاده بهينه از توانمنديهاي افراد و نهادهاي نيكو كار و خير انديش

 

  3-2     فرهنگ سازي مناسب و بهره گيري از راه هاي مختلف تشويق و تكريم خيرين

 

  3-3     استفاده بهينه از امكانات و منابع دولتي و پيگيري قوانين و مقررات حمايت كننده از خيرين مدرسه ساز

 

  3-4 ارتباط مستمر با خيرين مقيم خارج كشور و نهاد ها و سازمانهاي بين المللي مرتبط

 

 4 - سابقه موضوع:

حضور افراد نيكو كار در عرصه كمك به آموزش و پرورش و اهدا ملك و موقوفات مردمي در ايران مسبوق به سابقه طولاني است ليكن در وسعت و برجستگي امروز ، اين طرح در سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به صورت خودجوش و مردمي شكل گرفت و در سال 1377 عده اي از نيكوكاران محترم گردهم آمده و جامعه خيرين مدرسه ساز را تاسيس كردند.

 

در 11 سال گذشته طي جشنواره هايي كه هر سال در سراسر كشور برگزار ميگردد ضمن تقدير از عمل ارزشمند خيرين مدرسه ساز ميزان كمكهاي آنها جمع بندي و اعلام مي شود.

 

رقم كمكهاي خيرين در اولين جشنواره در سراسر اين كشور 170 ميليارد ريال بوده و بدليل فعاليت هاي موفقيت آميز جامعه خيرين مدرسه ساز كشور و مجامع خيرين استانها و حمايت مناسب مسئولين دولتي اين رقم رشد چشم گيري داشته و در سال 1388 ( جشنواره يازدهم ) به 7250 ميليارد ريال رسيده است.

 

مدارس خير ساز در حال حاضر حدود يك سوم از كل مدارس كشور را به خود اختصاص داده و در يك نوبت حدود 5/2 ميليون دانش آموز را تحت پوشش قرار ميدهد كه با توجه به استفاده دو نوبته از مدارس جمعيت برخوردار از مدارس مردمي و مشاركتي به حدود 6 ميليون نفر ميرسد.

 

براي تشويق خيرين اين مدارس به نام آنها و يا هر نامي كه آنها پيشنهاد دهند نامگذاري ميشود و طبق برنامه ريزي به صورت رايگان در اختيار آموزش و پرورش قرار مي گيرد.

 

دولت و مجلس نيز براي تشويق و حمايت خيرين مدرسه ساز قوانين و مقرراتي وضع كرده كه از آن جمله ميتوان به تقبل بخشي از هزينه هاي مدارس مردمي و مشاركتي و معافيت هزينه هاي مدرسه سازي از ماليات اشاره كرد.

 

 

5 -  كمبودها:

 

5-1 مدارس دو نوبته: تلاش موثر خيرين مدرسه ساز در 10 سال گذشته موجب شد تا مدارس كشور از چهار نوبته به دو نوبته ارتقاء يابند. با اين حال يكي از مشكلات اصلي نظام آموزشي كشور وجود مدارس دو نوبته است كه جامعه تلاش دارد در كنار فعاليت هاي دولت نسبت به رفع اين مشكل اقدام نمايد. قابل توجه است بر اساس آمار رسمي وزارت آموزش و پرورش بيش از 153 هزار كلاس بصورت دو نوبته استفاده ميشود( ماخذ سال 1387) كه براي تبديل آنها به يك نوبته مبلغي در حدود يكصد هزار ميليارد ريال اعتبار مورد نياز است( براساس قيمت در سال 1387).

 

2-5 نياز هاي جانبي: كمبود تجهيزات آموزشي و كمك آموزشي . فضا هاي ورزشي نمازخانه آزمايشگاه و كتابخانه اعتبار مورد نياز را چند برابر مي كند.

 

 

اضافه‌ كردن نظر


کد امنيتي
باز خوانی تصویر امنیتی